responsive czyli wrażliwy

Thunderbolt-Display---Mock-up

iPhone-4S-Mock-up

Wraz z rozpowszechnieniem urządzeń mobilnych oraz bardzo szybkim wzrostem liczby użytkowników mobilnego internetu pojawiła się rewolucyjna idea budowania responsywnych stron internetowych, które obecnie stają się powszechnie obowiązującym standardem. W dużym uproszczeniu polega ona na takim zaprojektowaniu i kodowaniu struktury strony aby była ona dosłownie wrażliwa (ang. responsive) na zmiany szerokości i orientacji ekranu, na którym jest w danym momencie wyświetlana.

 

responsive czyli user friendly

Strona responsywna automatycznie dostosowuje do wielkości ekranu sposób prezentacji treści oraz nawigację. Dzięki temu przeglądanie jej jest wygodne oraz intuicyjne zarówno na dużym ekranie komputera stacjonarnego lub laptopa, jak i na tablecie, czy smartfonie. Na każdym ekranie strona będzie wyglądać nieco inaczej – na dużym wykorzystywać będzie możliwości i rozmiary monitora, na tablecie zmniejszy odpowiednio szerokość kolumn, a na małym ekranie smartfona przebuduje treści układając je w jednej kolumnie i upraszczając nawigację – wszystko to aby funkcjonalność strony była jak najlepiej dopasowana do możliwości danego urządzenia. Oznacza to odpowiednie przeskalowanie grafik i zdjęć, dostosowanie wielkości czcionek aby były czytelne i przystosowanie obsługi strony do możliwości ekranów dotykowych. Z punku widzenia użytkownika strona responsywna jest po prostu bardziej przyjazna – nie zmusza do nieustannego powiększania malutkich tekstów, nie sprawia trudności z trafieniem w przyciski pozwala na bardziej swobodne przeglądanie i wykorzystanie charakterystycznych cech urządzeń mobilnych.

iPadMock-up

 

jak to działa w praktyce?

Aby zobaczyć stronę responsywną w praktyce obejrzyj naszą stronę, na której w tej chwili jesteś na ekranie iPada i iPhona lub innego urządzenia mobilnego. Zmień orientację ekranu, aby zaobserwować jak zawartość strony dostosowywana jest do szerokości ekranu.

Jeśli nie masz dostępu do tabletu lub smartfona możesz sprawdzić to na swoim komputerze zmniejszając okno przeglądarki, a następnie chwytając prawą krawędź okna i płynnie przeciągając ją w lewą stronę. Strona automatycznie będzie dostosowywać się do zmieniającej się szerokości okna przeglądarki.

 

comscore-mobile-users-desktop-users-2014

dlaczego warto?

Wg wielu prognoz, m.in. z badań przeprowadzonych przez Morgan Stalney Research jasno wynika, że już 2015 roku ilość mobilnych użytkowników internetu przewyższyła liczbę osób przeglądających strony na komputerach stacjonarnych (patrz wykres obok).

Jeśli masz zamiar tworzyć nową stronę i chcesz aby spełniała ona obecne standardy musisz zadbać nie tylko o treści i ciekawą grafikę, czy pozycjonowanie, ale przede wszystkim o jej wysoką funkcjonalność i ergonomię na każdym urządzeniu na jakim może być wyświetlana. W przeciwnym razie, wszystkie wysiłki związane z tworzeniem serwisu firmowego mogą wkrótce pójść na marne gdyż wielu użytkowników będzie zniechęconych formą prezentacji treści i nieprzystosowaną do urządzeń mobilnych nawigacją.

DO GÓRY